Съгласно Решение № 2901-МИ от 16.11.2023 г. на ЦИК при влязло в сила решение, с което е установен конфликт на интереси на кмет, Общинската избирателна комисия действа в условията на обвързана компетентност и единствено констатира и обявява прекратяване на пълномощията на кмета и уведомява ЦИК за насрочване на частичен избор за кмет. Решението, което трябва да вземе ОИК – Горна Оряховица е указано в Приложение № 4 от посоченото решение на ЦИК – а именно, че по закон /ex lege/ предсрочно са прекратени пълномощията на общинския кмет на основание чл.42, ал.1,т.11 от ЗМСМА и ОИК САМО КОНСТАТИРА И ОБЯВЯВА ПРЕДСРОЧНОТО ПРЕКРАТЯВАНЕ.
Доколкото членовете на ОИК действат при обвързана компетентност не би следвало да има никакви съмнения, че ще изпълня задълженията си съгласно закона и явно затова г-н Рашков неясно на какво законово основание ми иска отвод.
А относно жалбите, които е пуснал г-н Николай Рашков до различни институции срещу мен, то след проверките по тях няма издаден акт, който да констатира извършени от мен нарушения, за разлика от влязлото в сила срещу него решение, с което е установен негов конфликт на интереси.

